Zadzwoń do nas: 22 423 60 10

Odwiedź nas 24/h: ul. Mazowiecka 42, 05-502 Bobrowiec

Aktualności

Co to jest parwowiroza i jak ją leczymy?

Parwowiroza to niezwykle zaraźliwa i ciężka  w przebiegu choroba, na którą zapadają głównie młode nieszczepione psy. Dlatego tak ważne są wizyty kontrolne u lekarza weterynarii, który przypomni o szczepieniu oraz zwróci uwagę na niepokojące sygnały, które mogą sugerować chorobę. Zachęcamy przede wszystkim do profilaktyki, czyli szczepień ochronnych jest to jedyna droga, aby uchronić swoje zwierzę przed tą ciężką i niestety śmiertelną chorobą. Do objawów parwowirozy należą:  

➡️Intensywne wymioty i biegunka

➡️Gorączka

➡️ Silne osłabienie, osowiałość.

Diagnozę stawia się w oparciu o test płytkowy, który możemy wykonać na miejscu w Bobrowcu przez całą dobę dzięki dostępnemu laboratorium. Leczenie jest możliwe dzięki stworzoniu w lecznicy stacjonarnego szpitala zakaźnego.

Odnosimy duże sukcesy w leczeniu parwowirozy ponieważ wypracowaliśmy standardy i schematy leczenia, które się sprawdzają! Całodobowy monitoring stanu klinicznego to tylko początek. Najczęściej wykonywane badania to badanie kliniczne oraz oznaczanie poziomu glukozy, potasu, białka i albumin oraz badanie gazometryczne krwi. Lekarz po zrobieniu kompletu badań dobiera odpowiednie leczenie ordynując odpowiednie leki i płynoterapię. Ponieważ leczenie odbywa się całodobowo, kluczowa jest współpraca i zgrany zespół. W naszym szpitalu zakaźnym leczymy psy z całego województwa. Inni Lekarze Weterynarii obdarzają nas zaufaniem kierując do nas swoich pacjentów, za co jesteśmy im niezwykle wdzięczni. Razem możemy więcej! Ścisłe przestrzeganie zasad antyseptyki pozwala nam prowadzić szpital zakaźny, bez narażania na niebezpieczeństwo innych zwierząt. Kombinezony ochronne, lampy UV, środki do dezynfekcji i rękawice skutecznie powstrzymują rozprzestrzenianie się wirusa parwowirozy. Czasami klienci śmieją się, że wyglądamy jak oddział walki z koronawirusem.

#lekarzweterynarii #weterynarz #weterynarzpiaseczno #piasecznolekarz #całdobowalecznicapiaseczno #całodobowalecznicabobrowiec #dobrywet #wetpiaseczno #wetborowiec #nagłapomocpies #nagłapomockot #przychodaniapiaseczno #przychodniabobrowiec #parowiroza #szpitalzakaźny #dobryweterynarz #24wetwerynarz #24wetwerynarzpiaseczno #24wetwerynarzbobrowiec

 

Kilka słów o zatruciach zwierząt

  Na początku zastanówmy się czym i jak nasz zwierzak może się zatruć? Na początku podzielmy źródła zatruć na kilka podgrup – co ułatwi Wam ich zapobiegnięciu. Zatrucie może pochodzić z pokarmu który podamy zwierzęciu, np. czekolady, albo tego który zwierze może zjeść samo np. kwiatu, czy stara kiełbasy. Musicie państwo również pamiętać o tym, że zwierzak podobnie jak małe dziecko może mieć kontakt z groźną jego dla życia i zdrowia chemią domową (np. środek do udrożniania rur). W takiej sytuacji należy wraz z opakowaniem udać się jak najszybciej do lecznicy weterynaryjnej, lub jeśli sytuacji jest w nocy do całodobowej lecznicy weterynaryjnej. Zdarza się, że w naszej praktyce spotykamy się z zatruciem wynikających z podania zwierzęciu leków ludzkich. Ważne, by to jedynie weterynarz ordynował podanie leku, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu będzie to bezpieczne. Ostatnia i chyba najbardziej przykra kategoria to celowe zatrucia. Należy na nie szczególnie uważać wyprowadzając psa na spacer, oraz gdy zwierze zostaje samo na podwórku. 

 

  Zatrucia mogą przebiegać w sposób gwałtowny co jest najczęściej uchwytne dla właściciela i zmusza do wizyty u lekarza weterynarii lub zupełnie bezobjawowo. Zdarza się że w przypadku zatruć niektórymi substancjami (antykoagulanty obecne w trutkach na gryzonie) objawy kliniczne mogą się pojawić późno gdy stan pacjenta może być już dość ciężki. Dlatego jak najszybciej po zauważeniu przez właściciela podejrzanych objawów takich jak; wymioty, biegunka, nadżerki w jamie ustnej, poparzenia, krwotok, siniaki – trzeba zgłosić się do kliniki weterynaryjnej! W Lecznicy Dobrywet posiadamy niezbędny sprzęt do diagnostyki i leczenia zatruć u zwierząt dzięki czemu możemy pomóc pacjentom w różnych przypadkach intoksykacji. W leczeniu stosujemy między innymi nowoczesne szybko działające preparaty wymioty i leki będące antidotum (odtrutką) na toksyczne substancję, prowadzimy także intensywną terapię w szpitalu, jeśli sytuacja tego wymaga. Cały czas kontrolujemy postępy leczenia pacjenta dzięki analizatorom badającym krew i mocz u małych zwierząt, będących na wyposażeniu lecznicy.

 

 

#lekarzweterynarii #weterynarz #weterynarzpiaseczno #piasecznolekarz #całdobowalecznicapiaseczno #całodobowalecznicabobrowiec #dobrywet #wetpiaseczno #wetborowiec #nagłapomocpies #nagłapomockot #przychodaniapiaseczno #przychodniabobrowiec #parowiroza #szpitalzakaźny #dobryweterynarz #24wetwerynarz #24wetwerynarzpiaseczno #24wetwerynarzbobrowiec

 

© Lecznica Weterynaryjna Dobrywet Patrycja Kurska