sslide1 sslide2 sslide3 sslide4 sslide7 sslide8 sslide5 sslide9


Lecznica Weterynaryjna
Szpital i Rehabilitacja

Czynne 24 godziny

Rehabilitacja

Szanowni Państwo,

miło nam poinformować, że od 2 lipca 2018 poszerzamy nasze usługi o zabiegi rehabilitacyjne w nowo wybudowanym, specjalnie przystosowanym do tego celu – Ośrodku Rehabilitacji i Fizjoterapii Zwierząt działającym przy Lecznicy Dobrywet.

Celem rehabilitacji i fizjoterapii jest zredukowanie bólu, przywrócenie sprawności fizycznej, uzyskanie lub utrzymanie prawidłowej kondycji oraz wyłączenie z terapii lub ograniczenie stosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które przy długotrwałym stosowaniu mogą uszkadzać narządy wewnętrzne np. wątrobę i nerki.

Zapraszamy pacjentów chorych (po zabiegach lub w trakcie rekonwalescencji) oraz zdrowych (na specjalnie przygotowane programy fitness i odchudzające). Pomożemy również odzyskać sprawność zwierzętom starszym z chorobami zwyrodnieniowymi i dysfunkcjami typowymi dla wieku. Także psy pracujące i sportowe będą mogły poprawić swoją kondycję.

Niektóre zabiegi należy wykonywać 2- 3 razy dziennie np. kinezyterapii np. masaże, ciepło- i zimno lecznictwo, krioterapię, elektroterapię. Inne 1 raz dziennie np. laseroterapię, magnetoterapię, terapię ultradźwiękami. Pozostałe: 2 - 3 razy w tygodniu np. terapia wibracjami czy hydroterapia w bieżni wodnej.

Najlepsze i najszybsze efekty terapeutyczne w procesie rehabilitacji uzyskuje się stosując odpowiednią kombinację w/w metod codziennie przez minimum 10 dni. W związku z tym i dla Państwa wygody w naszym Ośrodku jest możliwość pozostawienia zwierzęcia na pobyt stacjonarny dzienny lub turnus 10-cio dniowy. Wygodne i przestronne boksy, ale przede wszystkim dobra opieka i bogaty program ćwiczeń zapewnią najlepszy efekt terapeutyczny.

Zabiegi wspomagamy prawidłową dietą oraz suplementami takimi jak glukozamina, chondroityna, kolagen, nienasycone kwasy tłuszczowe omega oraz ntyoksydanty. Te preparaty działają również profilaktycznie, ułatwiając produkcję zdrowej chrząstki i zwiększając ruchomość stawów.

Niektóre procedury rehabilitacyjne można wprowadzić już następnego dnia po zabiegach (np. operacji ortopedycznej). Wszystko po to, aby najszybciej znieść ból i przyspieszyć powrót do zdrowia i pełnej sprawności pacjenta.

Kwalifikacja do rehabilitacji dokonywana jest na miejscu przez lekarza weterynarii lub zoofizjoterapeutę. Ze względu na możliwość wystąpienia przeciwwskazań do niektórych zabiegów rehabilitacyjnych może być konieczne wykonanie dodatkowych badań np. krwi, rtg, usg.

 

Oferta zabiegów w Ośrodku Rehabilitacji i Fizjoterapii Zwierząt

HYDROTERAPIA (zabiegi w bieżni wodnej)

Z powodzeniem stosowana od kilkunastu lat w Polsce, stała się najlepszym narzędziem do rehabilitacji zwierząt po zabiegach ortopedycznych (złamania, zerwania więzadeł, endoproteza stawu biodrowego), po urazach neurologicznych oraz przy wzmacnianiu mięśni i stawów. Niektóre ćwiczenia można wykonać tylko w bieżni wodnej. Programy dla zwierząt otyłych i pracujących są alternatywą na poprawienie kondycji w miesiącach zimowych. Zabiegi trwają od kilku do kilkudziesięciu minut.

Ciało zanurzone w wodzie ma mniejszy ciężar - zatem zmniejszone obciążenie bolących stawów zapewnia lepszy komfort ćwiczeń.

Niestety nie wszyscy pacjenci mogą być zakwalifikowani do tego rodzaju fizjoterapii. Istnieją następujące przeciwwskazania: choroby serca, płuc, skóry, choroby zakaźne, nie zagojone rany , infekcje, zakażenia, gorączka. Badania wykluczające lub potwierdzające te schorzenia wykonujemy na miejscu.

W bieżni wodnej terapia odbywa się 2-3 razy w tygodniu. Trwa od 5 do 40 minut w zależności od rodzaju schorzenia i kondycji psa.


AKUPUNKTURA

Akupunktura zaliczana do Tradycyjnej Medycyny Chińskiej stosowana jest w leczeniu różnych schorzeń, jak również rehabilitacji i fizjoterapii zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Jej zadaniem jest przywrócenie zaburzonej równowagi energetycznej. Akupunktura polega na stymulowaniu wybranych punktów poprzez ich nakłuwanie specjalnymi igłami co powoduje usprawniony przepływ energii w tzw. kanałach energetycznych. Efektem tego działania jest między innymi zniesienie bólu. Akupunktura nie konkuruje z medycyną zachodnią. W wielu przypadkach ją uzupełnia: poprawiając lub przyspieszając efekt terapeutyczny.

Wybrane przykłady schorzeń narządu ruchu w jakich akupunktura znajduje zastosowanie:

  • zapalenia i zwyrodnienia kości i stawów; 
  • niedowłady kończyn,
  • choroby krążka międzykręgowego,
  • bóle mięśniowe

Akupunktura z powodzeniem znajduje również zastosowanie w leczeniu następujących schorzeń:

  • astma, alergie,
  • problemy trawienne
  • zaburzenia hormonalne (cukrzyca, choroba Cushinga, choroby tarczycy, niepłodność)
  • epilepsja
  • problemy behawioralne

MASAŻ

Ma na celu usprawnienie krążenia i natlenowanie tkanek, wspomaga usuwanie produktów przemiany materii, stymuluje wydzielanie endogennych endorfin, przyspiesza regenerację mięśni, uwalnia zrosty, zmniejsza napięcie mięśniowe, a także zapewnia relaks psychiczny i fizyczny. Początkowo masaż wykonujemy 2-3 razy dziennie. Czas trwania terapii uzależniony jest od osiąganego efektu.
Przeciwskazaniem są: miejscowe zapalne choroby skóry, guzy, gorączka, zaburzenia krzepliwości krwi oraz niewydolność krążenia.


LASEROTERAPIA

Działa biostymulująco na tkanki, wywołując działanie przeciwbólowe, zmniejsza stan zapalny poprzez szybszą resorpcję obrzęków i wysięku, poprawia przepływ krwi, stymuluje gojenie tkanek . Stosowana w stanach zwyrodnieniowych oraz zapalnych stawów kończyn i kręgosłupa, przy nerwobólach, w urazach narządu ruchu , ale także w dermatologii przy rozległych ranach – przyspiesza procesy gojenia. Trwa 5-10 minut; czas i częstotliwość terapii zależy od schorzenia . Przeciwwskazaniem są gorączka, choroby wirusowe, ciąża, nowotwory.


ELEKTROSTYMULACJA

Celem jest zachowanie kurczliwości mięśni do momentu zregenerowania nerwu. Może być nieprzyjemna dla pacjenta, ale daje wspaniałe efekty. Trwa kilka minut . Czas terapii 1-2 tygodnie lub dłużej (w zależności od efektu).

NMES i TENS - przezskórna elektrostymulacja mięśni i nerwów za pomocą bodźców elektrycznych. Pobudza mięśnie do skurczu, usprawnia krążenie poprzez aktywację substancji rozszerzających naczynia, działa przeciwbólowo, redukuje napięcie mięśniowe. Stosowana w bardzo wielu schorzeniach głównie w zwalczaniu bólu, przy gojeniu złamań, przy nadmiernym napięciu mięśniowym, przy atrofii i osłabieniu mięśni. Można ją stosować już pierwszego dnia po zabiegu ortopedycznym. Przeciwskazaniem są ostre stany zapalne toczące się w danej okolicy, guzy, choroby zakaźne.


MAGNETOTERAPIA

Celem jest zniesienie bólu i obrzęku, usprawnienie krążenia. Bezbolesna. Uspokaja. Trwa 30-60 minut. Nawet najbardziej niecierpliwy pacjent bez problemu spędzi ten czas na macie gdzie działa na niego Pulsacyjne Pole Magnetyczne Niskich Częstotliwości. Stosowana we wszelkich schorzeniach zapalno-zwyrodnieniowych, zwichnięciach kończyn i kręgosłupa (stawów, ścięgien, więzadeł). Przyspiesza gojenie złamań, ran, oparzeń. ). Znajduje zastosowanie także przy zapaleniu pęcherza moczowego ( szczególnie dobre efekty u kotów). Zalecamy stosować magnetoterapię nieprzerwanie przez 10 dni, potem 2-3 razy w tygodniu. Przeciwskazania: choroba nowotworowa, osteoporoza, rozrusznik serca, ciąża, choroba zakrzepowa, gorączka i ostre infekcje.


ULTRADŹWIĘKI

To wykorzystanie fali ultradźwiękowej w celu zamiany energii mechanicznej w ciepło. Ultradźwięki rozgrzewają głębokie struktury tkankowe, powodując przekrwienie a tym samym wywołują mikromasaż, zwiększają elastyczność tkanek włóknistych, powodują lepszą ruchomość stawów i zmniejszenie bólu. Stosowane we wszystkich schorzeniach układu ruchu. Zabiegi można wykonywać w wodzie. Bezbolesne. Sesje krótkie 5-15 minut, codziennie 2-3 razy w tygodniu; można stosować nawet do 8 tygodni.


ĆWICZENIA BIERNE

Rozciąganie, zginanie i prostowanie stawów w powtórzeniach, rowerek, pionizacja wspomagana. W zależności od schorzenia stosowane 2-3 x dziennie.


ĆWICZENIA WSPOMAGANE

Pionizacja wspomagana, ćwiczenia równoważne, ćwiczenia „na berecie”, ćwiczenia z piłką, skłony boczne przy pomocy smakołyków.


ĆWICZENIA AKTYWNE

Powolne spacery, chodzenie po bieżni, wchodzenie po schodach, ćwiczenie” siad – wstań,” „podaj łapę „taczka, taniec, jogging, CAVALETTI - to system płotków, rurek, drabinek umieszczonych na różnych wysokościach w odpowiednich odległościach od siebie , slalom.


CIEPŁOLECZNICTWO

Za pomocą ciepłych okładów i lampy na podczerwień: zniesienie bólu, poprawa krążenia, rozluźnienie mięśni oraz przygotowanie do bardziej zaawansowanych technik rehabilitacji. Częstotliwość stosowania: 2-3 razy dziennie


ZIMNOLECZNICTWO

Za pomocą zwykłych kostek lodu lub cold packów: ma na celu zmniejszenie ukrwienia , zniesienie bólu i zmniejszenie metabolizmu komórkowego. Najlepsze efekty uzyskujemy stosując w ostrych stanach zapalnych: obrzękach, stłuczeniach i po zabiegach ortopedycznych. Częstotliwość 2-3 razy dziennie.


KRIOTERAPIA

Efekt podobny do zimnolecznictwa, ale osiągany przy pomocy aparatów z ciekłym azotem bądź dwutlenkiem węgla.

 

Prawdopodobnie większość z Państwa korzystała kiedyś z zabiegów rehabilitacyjnych i wie ,że najlepsze efekty uzyskuje się podczas terapii systematycznej, ale zróżnicowanej, dostosowanej do potrzeb pacjenta i trwającej minimum 10 dniowej. Oczywiście przewlekłe schorzenia wymagają przewlekłej terapii.

 

ZAPRASZAMY
do umawiania wizyt w recepcji lecznicy Dobrywet

KONTAKT

ul. Mazowiecka 42 ,
Bobrowiec k/Piaseczna

 

Tel: 22 423 60 10
501 785 255
fax. 757 50 50

 

p.kurska@wp.pl
dobrywet@home.pl

 

NIP: 525 182 09 67
konto nr: 38 1140 2017 0000 4302 1292 9920


Wyświetl większą mapę